Bursa Sağlık Çalışanları Derneği

Hava Durumu

Anketimize Katılın
Siteyi Beğendinizmi
FaceBook Sayfamız

ŞEHİR HASTANESİ, MUAYENEHANE, ÖZEL HASTANE GERÇEĞİ VE AKLIMIZLA GEÇİLEN DALGA..!

ŞEHİR HASTANESİ, MUAYENEHANE, ÖZEL HASTANE GERÇEĞİ VE AKLIMIZLA GEÇİLEN DALGA..!

"Çok sinsice ve bilinçli bir şekilde özel hastanelerin önünü açmak için yapılan muayeneleri kapatma kararı o dönemde hepimizin ruhunu okşasa da kokusu zamanla gün yüzüne çıkmıştır. Dalında iyi ve tecrübeli doktorlarımızın özel hastanelere transferinin önünü açan bu olay sağlığın özele kaymasının ayak sesleri olmuştur."

ŞEHİR HASTANESİ, MUAYENEHANE, ÖZEL HASTANE GERÇEĞİ VE AKLIMIZLA GEÇİLEN DALGA..!

Değerli dostlar kaliteli hizmet sunmak ve hizmet satın almak hepimizin arzuladığı bir durumdur. Ama bu hizmeti devlet eliyle sunmak sosyal devlet olmanın gerekliliğidir. Eğitimin ve sağlığın paralı olması kapitalist bir dünyanın hepimizi sarmalayacağı bir gerçektir.

Hatırlanacağı gibi yakın geçmişte devlet hastanelerinde kıymetli ve tecrübeli doktorlarımızın hem kendilerine ek gelir elde edebilmek hem de hastalarına daha fazla zaman ayırabilmek için muayenehaneleri vardı. Evet buralara muayene ücreti ödemek o günlerde hepimizi rahatsız etse de   gelinen noktada buraları mumla arar duruma geldik.

Hem Eğitimde hem de Sağlıkta Devlet eliyle özelleşmeye yavaş yavaş geçiş..

Çok sinsice ve bilinçli bir şekilde özel hastanelerin önünü açmak için yapılan muayeneleri kapatma kararı o dönemde hepimizin ruhunu okşasa da kokusu zamanla gün yüzüne çıkmıştır. Dalında iyi ve tecrübeli doktorlarımızın özel hastanelere transferinin önünü açan bu olay sağlığın özele kaymasının ayak sesleri olmuştur.

Bursa Merkezde devlet hiç hastane açmayarak mantar gibi özel hastanelerin türemesine göz yummak asla tesadüf değildir.

İmkanı olanların yada imkanları zorlayanların gittikleri özel hastanelerde hem muayene ücreti hem de yapılacak işlemlerden alınan farklar ve üstüne devletin ödediği hepimizi en az muayene hane kadar rahatsız etmektedir.

Aynı durum dershanelerde de olmadı mı. Dershaneleri kapatıyoruz vatandaş neden cebinden eğitime para versin denildi yine mantar gibi her apartmana özel okul yapıldı hem de devlet teşvikli ve insanlar buralara imkanları zorlayarak çocuklarını göndermek zorunda bırakıldı. Çünkü devletin elinde kaliteli okul yok algısıyla özel okullara insanlarımızın rağbet göstermesi sağlandı.

ŞEHİR HASTANESİ GERÇEĞİ..

Bütün Avrupa ülkelerinin vaz geçtiği devasa hastaneleri övünerek anlatmak aklımızla dalga geçmekten başka bir şey değildir. Yine özelleştirmenin bir parçası olan sermaye eliyle hastane yapmak övünülecek bir durum değildir.

% 70 doluluk oranı garantisi verilen, etrafındaki tesislerin işletim hakkının firmaya bırakıldığı ve duyumlarımıza göre 28 yıl devletin günlük çok uçuk rakamlarla kira ödeyeceği büyük bir yatırımdır.

Şehir merkezlerinden köklü hastanelerimizi yıkarak şehrin çok uzağına ulaşılması zor olan bir bölgeye bunun yapılması merkezde ki özel hastanelerin ekmeğine yağ sürmüştür.

Ayrıca zaten yoğun olan ve yetersiz personelle hizmet vermeye çalışan Yüksek İhtisas ve Çekirge Devlet Hastanelerini de iyice kilitleyecektir. Kervan yolda dizilir huyundan hiç vaz geçmeyen idarecilerimiz her zaman olduğu gibi yarım yamalak açıp hem çalışanları hem de hizmet alanları mağdur edeceklerdir.,

Bir tarafı yapalım derken diğer tarafı bozmak büyük marifet olsa gerek…

Personel ihtiyacını zaten kendi kurumlarını döndüremeyen yıllık izinlerini dahi kullanamayan mevcut yoğun hastanelerden karşılama yoluna gidilmesi başlı başına idare zaafı ve sorunudur. Özelleştirme ateşi artık ellerimizi yakacak mesafeye gelmiş ve maalesef sivil toplum kuruluşları  buna kayıtsız kalmış hatta bu hastaneye idareci ve personel yerleştirme çabasına girmişlerdir.

Şehir Hastanelerinde çift başlılık mevcut ve halen çalışır durumda olan şehir hastanelerinde huzursuzluk had safhadadır.

Yoğun talep var dedikleri hastaneye ne yazık ki yeterince gidecek gönüllü bulamadıklarından hizmet puanını uygulamasını devreye soktular. Hal böyle olunca da hastanelerde birimler yetişmiş kalifiye elamanlarını vermek zorunda kalarak bir tarafı yapalım derken bir tarafı felç etmişlerdir.

 

                                                                                                                    Metin ALTUNDAL

Bu haber 341 defa okunmuştur.

Facebook Google
dene
YORUMLAR 0
  • Hiç yorum yazılmamış.
Basında Busad
Copyright © 2017 , Sitemizde bulunan yazı, resim ve materyaller izinsiz kopyalanamaz.
İletiŞim: Aktarhüsam Mh. F. Çakmak Cad. Doğan Ap. No:37/1 Osmangazi Bursa Tel: 05303012606 Fax: 02242238880