Bursa Sağlık Çalışanları Derneği

Hava Durumu

Anketimize Katılın
Siteyi Beğendinizmi
FaceBook Sayfamız

BİR TEBESSÜM YETER..!

BİR TEBESSÜM YETER..!

"Sabahları bir günaydını, tebessümü birbirinden esirgeyen doktor, hemşire, güvenlikçi, idareci kısacası tüm çalışanlar aynı çatı altında olduğumuzu sakın unutmayalım..!"

Gün geçtikçe büyüyen ve birbirimize her geçen gün yabancılaşan kurumların çalışanlarıyız biz. Başka sağlık kuruluşlarında hatta çalıştığımız hastanelerde bile birbirimize sırtımızı döner olduk.

Sabahları bir günaydını, tebessümü birbirinden esirgeyen doktor, hemşire, güvenlikçi, idareci kısacası tüm çalışanlar aynı çatı altında olduğumuzu sakın unutmayalım..!

Kendi kurumunda çalışana bile bugün git yarın gel muamelesi yapan bazı doktorlarımızı, doktor ile çalışan arasında kraldan daha fazla kral olan bazı sekreterlerimizi ve buna benzer davranışlar sergileyen çalışanlarımızı biraz daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Kurum içerisinde meslektaşlık olgusunun tam oturmamasının sebeplerinden biri de meslek dallarıdır. Sağlık memuru tabirinin altına birbiriyle sadece mekan veya illiyet bağıyla 10 tane ayrı ayrı teknikerlik dalı sayabiliyoruz. Doktorlar içerisinde ise branşlar ve dallar derken bir kolonileşmenin mümkün olamayacağını gözlemlemek mümkün.

Meslek dayanışmasını bozan bunca faktör varken bir sağlıkta çalışanın hastaneye işi düştüğünde nelerle karşılaşabileceğini varın siz düşünün. Bir doktora ulaşmak için randevu badiresini atlatmış iseniz sekreter faktörü ile diyaloğunuzun kesilmesi gerçekten canınızı acıtabilir. Hatta değerli vaktinizi ve yüksek beklentinizi heba edebilirsiniz.

Mesleğimizin bu mahcubiyetten kurtulması ve meslektaşlık bilinci geliştirilmesi gerekmektedir. Bu yolu tıkayan ve doğal olmayan hiyerarşik engeller aşılarak daha huzurlu bir çalışma ortamı tesis edilebilir.

Hasta haklarının altında ezilen çalışan hakkını biraz olsun ayağa kaldırmak yine özverili ve birbirine sahip çıkan çalışanlarla olacaktır.

Hasta olarak gelen meslektaşına öcü görmüş gibi bakarak negatif ortam oluşturmayan, tebessümün ve yardımlaşma duygusunun üst düzeyde olduğu çalışanlar görmek en büyük temennimiz. Hepimizin iş yükü ağır ve gün geçtikçe de ağırlaşmaktadır, bunun bilinci içerisinde olarak yazmış olduğum bu yazıyı hepinize kolaylıklar dileyerek bitirmek istiyorum.

Huzurlu ve güzel ortamlarda mesleğimizi icra edebilmek dileğiyle mutlu, sağlıklı günler diliyorum..

 

                                                                                                                                                                          Metin  ALTUNDAL                    

 

Bu haber 246 defa okunmuştur.

Facebook Google
dene
YORUMLAR 0
  • Hiç yorum yazılmamış.
Basında Busad
Copyright © 2017 , Sitemizde bulunan yazı, resim ve materyaller izinsiz kopyalanamaz.
İletiŞim: Aktarhüsam Mh. F. Çakmak Cad. Doğan Ap. No:37/1 Osmangazi Bursa Tel: 05303012606 Fax: 02242238880