Bursa Sağlık Çalışanları Derneği

Hava Durumu

Anketimize Katılın
Siteyi Beğendinizmi
FaceBook Sayfamız

Ayarımız yok vesselam..

Ayarımız yok vesselam..

"Sevincimiz ölçüsüz, kutlamalarımız ayarsız,tahammüümüzl sıfır,saygımız yerlerde,sevgimiz zaten yok,küfür,zifir,şiddet gırla gidiyoruz.."

  Asker uğurlamalarımız, düğünlerimiz, konvoylar, tavuk almalar gibi adet ve göreneklerimiz yöreye ve illere göre çeşitli etkinlik ve yöntemlerle kutlanmaktadır.

   Eskiden kınalar yakılarak dualar eşliğinde yapılan asker uğurlamalarımız yerini coşkulu bir şekilde yapılan ve aynı heyecanı taşıyan konvoylara, halaylara bırakmıştır. Özellikle büyük şehirlerimizde yapılan konvoylar bazen amacından çıkıp trafikte insanlığımızdan utandıracak bir boyut kazanmıştır. Hastaneye bir can kurtarmaya giden ambulansa dahi yol vermeyerek, hatta yol istedi diye görevlileri darp ederek bir cana mal olacak kadar da insanlığımızı kaybedebiliyoruz.

  Vatanseverlik ölçütümüz, herkesi rahatsız edecek kadar kornaya basıp kuralları ihlal edebildiğimiz kadar etmekmidir. Yolun ortasında konvoyu durdurup aşağıya inerek halay çekmek yada sağa sola manyaklar gibi ateş etmek vatanseverlik değil insanlığın bittiği yerdir. Asker hepimizin askeri vatan hepimizin vatanı. Öyle kutlamalar yapalım ki coşkuya da herkes ortak olsun hüzne de. Sevinçlerimizde kederlerimizde ortaktır bizim. Kendini bilmez üç beş kişinin bu güzel etkinlikleri sıkıntıya sokmasına lütfen izin vermeyelim. Daha uygun kutlama yerleri seçilerek müsait olan herkesin katılması inanın daha üst düzeyde bir uğurlama olur.

   Düğünlerimiz gençlerimizin ve ailelerin yanlarında olmamızı gerektiren cemiyet toplantılarıdır. Bizleri biz yapan ve arkadaşlık, komşuluk ve dostluk görevlerimizi yerine getireceğimiz özel günlerdir düğünler. Düğün salonları ve nikah salonları gelişmiş toplumlarda kullanılan mekanlardır. Ama bizlerde hala devam eden sokak düğünleri, izinsiz ve son derece rahatsız edici bir durumdadır.

   Kapatılan birkaç sokakta sizin mutlu gününüzde aynı sokakta cenazesi olan, hastası olan, nöbetten gelen, gece vardiyasına gideceği için uyuması gereken, bebeğini uyutmaya çalışan ve varlığından haberdar olmadığınız komşularınızda vardır. Acılı gününde taziyeye bile gitmediğiniz ya da iki dakika zar zor uğrayabildiğiniz dostlarınıza, komşularınıza gecenin üçünde tavuk alma etkinliği adı altında yada sokakta davul zurna ile yapılan düğünlerle rahatsızlık vermek anlaşılabilir bir durum değildir.

   Bizler sevinçlerimizi ve üzüntülerimizi eşit bir şekilde paylaşabildiğimiz zaman daha güçlü olabiliriz. Tok olanın aç yatandan, gülenin ağlayandan haberi olmadığı müddetçe üçüncü dünya ülkeleri gibi kendimiz çalar kendimiz oynarız.

  Daha duyarlı ve daha sağduyulu gençler yetiştirmek hepimize düşen en ağır görevdir. Arabasının motoruna etrafındakileri rahatsız etsin diye egzoz taktırıp kulak tırmalayıcı ses çıkartan gençlerimiz acaba neyin kafasını yaşıyor çok merak ediyorum. Bunu yapan araç sahiplerine ciddi yaptırımlar uygulanmalı ve araç derhal trafikten men edilip ehliyete el konulmalıdır..
   Kendi aralarında bile konuşurken kapağı açılmamış küfürlerin havada uçuştuğu kızlı erkekli gençler, yerlere çöp atan ve tüküren çok bilmiş insanlar, trafikte kimseye saygısı olmayan ve hayatımızı tehlikeye atan magandalar,büyüklere saygıdan yoksun yetiştirilen gençler, öğrenciye öğretmeni ezdiren sistem ve buna çanak tutan veliler, uyuşturucu batağındaki gencecik yavrular,kimsenin kimseye tahammülünün olmadığı bir toplum, kadına, sağlıkçıya, öğretmene, komşusuna şiddetten kaçınmayan eğitimsiz insanlar, arabasında ve evinde bangır bangır müzik dinleyip etrafındakileri rahatsız etmeyi marifet sanan mahluklar, emek hırsızları, dayısından torpilliler, yan gelip yatanlar ve daha niceleri, artık Türkiyede yaşadığınızı ve bir Türk gibi olmanızı bekliyoruz. Türkün örf adetlerinde saygısızlık yoktur, özümüze dönelim ve dünyaya örnek bir toplum olalım. Saygılarımla

                                                                           
                                                                                                                         Metin ALTUNDAL

Bu haber 798 defa okunmuştur.

Facebook Google
dene
YORUMLAR 1
  • Gün geçtikçe toplumumuzda yozlaşma artmakta malesef. Özellikle görsel medyanın da etkisiyle, evrensel değerler ve ahlak yerini hızla zorbalığa ve saygısızlığa bırakmakta...

    08 Mayıs 2018, 10:48 tarihinde Bülent Akansu yorum yapmıştır.
Duyurular
Copyright © 2017 , Sitemizde bulunan yazı, resim ve materyaller izinsiz kopyalanamaz.
İletiŞim: Aktarhüsam Mh. F. Çakmak Cad. Doğan Ap. No:37/1 Osmangazi Bursa Tel: 05303012606 Fax: 02242238880